Nákupy · 20. 6. 2023

Kam se hodí nerezové zábradlí

Nerezová ocel působí na první pohled chladně, stačí se zaměřit pohledem například na nerezovou pánev, hrnce či příbory a stříbrošedá barva vám jasně naznačí, že se nejedná o teplý barevný odstín. Přesto jsme si nerezovou ocel oblíbili pro její praktičnost a další vlastnosti, s nimiž předčí mnoho jiných materiálů.

nerezové zábradlí

Z nerezové oceli se vyrábí i zábradlí. Nerezové zábradlí potkáváme na veřejných prostranstvích poměrně běžně, bývá tu součástí některých stavebních komplexů a dopravních prostředků, například na palubách zaoceánských plavidel či v objektech nemocnic, úřadů a nákupních center. Na těchto místech je to to nejpraktičtější řešení, jaké si dovedeme představit – je netečné vůči většině povětrnostních vlivů a nevyžaduje prakticky žádnou údržbu, pouze jej podrobujeme čištění od prachu a podobných nečistot.

zábradlí na lodi

Zábradlí z nerezu se ovšem stále častěji objevuje i v rodinných domech a rekreačních chatách. Vhodně doplňuje stavební materiály konvenční, i ty méně obvyklé, vídáme jej ve společnosti klasického omítnutého zdiva, masivního dřeva či tvrzeného skla a za jistých okolností se hodí i k určitým typům plastických hmot. Některá architektonická řešení mívají podobu velmi okouzlující, zvláště pak, pokud se architekt zaměří i na neobvyklé oblé tvary a pestré pastelové barvy.

Zásadní předností chromniklové konstrukční oceli je především odolnost vůči korozi, a ta propůjčuje této kovové slitině využitelné vlastnosti prakticky bez omezení, po celou dobu její životnosti. A ta se měří na desítky až stovky let. Kdybyste totiž zahrabali do země anebo ponechali venku na dešti kvalitní nerezový příbor, bude tu v téměř nezměněné podobě zaujímat své místo napříč několika generacemi, dokud se jej někdo nerozhodne sebrat. A vaše zábradlí může dopadnout velice podobně, bude váš dům zdobit tak dlouho, dokud jej někdo nedemontuje.