Nákupy · 21. 6. 2023

Jaké nevýhody mají solární panely Brno


V současné době lidé přemýšlí, že ušetří za elektřinu pomocí domácí fotovoltaické elektrárny. Ve své podstatě to není špatný nápad: nainstalujete ji a pak už se vám elektřina vyrábí sama, takže se nemusíte spoléhat na žádného dodavatele a také nikomu nemusíte platit.

Není tedy divu, že si stále více lidí instaluje na střechu domu solární panely, jako jsou třeba solární panely Brno. Většina však velmi brzy zjistí, že to rozhodně není tak snadné, jak to vypadá na papíře. I tento způsob získávání elektrického proudu má totiž své nevýhody, a ty jsou mnohdy skutečně velké.

dům se solárními panely

Tou první a asi nejdůležitější je fakt, že panely nejsou schopny v našich podmínkách vyrábět dostatek elektřiny, zvláště pak ne v zimě. Pouze pokud máte k dispozici dostatečně velkou plochu, kterou jste ochotni solárními panely pokrýt, můžete být, co se elektřiny týče, skutečně soběstační. A takovou skutečně má jen málokdo.

Dále je tu potřebná údržba. Pokud chceme, aby naše elektrárna bez problému pracovala, musíme se o ní také starat, a to o všechny části. Je potřeba počítat s drobnými opravami, zvláště po nějaké době, a také s tím, že panely budou potřebovat pravidelné čištění. Pokud totiž budou byť jen lehce zašpiněné, jejich účinnost prudce klesá. Někdy také bude potřeba nějakou část vyměnit, a to rozhodně není nijak levné.

solární panely na střeše

Také je potřeba mít řešení pro případ nouze, tedy pro chvíle, kdy se nám například akumulátor rozbije v ten nejméně vhodný okamžik. Tím může být záložní generátor, například dieselový, avšak častěji se používá napojení na klasickou spotřební síť.

Jak se tedy ukazuje, ani toto řešení není v našich podmínkách dokonalé. Přesto není pochyb o tom, že může při správném používání naše účty za elektřinu značně snížit. Pokud tedy propočítáme návratnost této investice, a zjistíme, že se bude jednat o nějakou rozumnou dobu, pak není příliš důvodu do ní nejít. Koneckonců, dnes je každá koruna dobrá.