Auto · 12. 2. 2023

Jezdit se dá i s tělesným omezením

Při výběru auta je potřeba zhodnotit tělesné možnosti a podle toho zvolit jak velikost, tak potřebné technické vybavení, které jízdu usnadní. Jestli bude sloužit k přemístění z místa na místo jedince, či bude využito celou rodinou. Automatickou převodovku vítají všichni, kteří mají problémy s dolními končetinami. Protože odpadá řazení a na volantu ulehčují řízení obě ruce, které řízení ulehčují. Pokud je postižena i ruka, pro nastartování lze použít tlačítko, kterým se auto uvede do chodu. Elektricky posuvné sedadlo s pamětí je pro takto postižené řidiče nezbytné. Při dobrém nastavení se při jakékoliv změně pohybu vrací do původní polohy.

Potřebná úprava auta

Rovněž bezklíčové odemykání je oceňovanou výbavou. Komfort nezávislého topení je oceněn převážně v zimních měsících. Ovladačem, z pohodlí domova, lze ve voze zatopit a odstranit tak led ze zamrzlých oken. Dobrou službu udělá v létě. Kdy lze v rozpáleném autě vychladit interiér ještě před jízdou. Pokud je handicap řidiče těžký, je vhodné se poradit s odborníky a vybrat si autoškolu, ve které je možné s upraveným vozem absolvovat i potřebné kondiční jízdy. Do výbavy upravovaného vozu je možné navrhnout prvky, které vzhledem k zdravotnímu postižení nejen jízdu usnadní. Ale zajistí i větší bezpečnost.

Na cestách i s handicapem

Handsfree by mělo být do automobilu nainstalováno ještě před prvním výjezdem. Možnost přijímat hovor bezdrátovým spojením Bluetooth lze ovládat jediným tlačítkem, umístěným na palubní desce. Rovněž asistent na udržování vozu v potřebných jízdních pruzích bývá pro tělesně postižené řidiče velkým pomocníkem. Adaptivní tempomat zase pomáhá udržet zvolenou rychlost a rovněž udržuje potřebný odstup od vozidel jedoucích vepředu. I loketní opěrka, kterou je možné ulevit jak zápěstí, tak paži přivítají řidiče při delších trasách. V případě, že je potřeba přemístit i invalidní vozík, nebo speciálně upravené kolo,  je tažné zařízení rovněž potřebné. Posuvné boční dveře přivítají všichni handicapovaní řidiči. Usnadní nejen nástup a výstup do auta. Ale rovněž usnadní i potřebné manévrování.