Zvířata · 25. 1. 2023

Finsko a zvířena

Možná lidi lákají podmořští živočichové a nezbývá než uznat, že takové potápění někde u korálů má rozhodně něco do sebe. Ale i ve Finsku lze vidět spoustu zvířat. A hodně zajímavých.  

Pravda, něco jako útok hyen skvrnitých na antilopu zde neuvidíte, ale přesto stojí Finsko za návštěvu. Snad nejhojněji se zde vyskytují ptáci, od všech známých druhů až po ty méně známé. Víte, kdo je to například turpan? Nevíte, neznáte. Nic si z toho nedělejte, nikdo nezná všechno. Takže Turpan hnědý (Melanitta fusca) je středně velký druh kachny a počítá se do řádu vrubozobých. Dospělého samce poznáte podle půlměsíčité bílé skvrnky.  

medvěd

Samozřejmě, že zde nežijí pouze ptáci. Z dalších zajímavých živočichů, které zde můžete potkat, ovšem ne v cukrárně u kafíčka, je například rosomák. Při další troše štěstí můžete narazit i na losa. Jinak na medvěda a jelena. Tomu prvnímu je však lépe se vyhnout. Ne, že by zaútočil, nejspíš by utekl, ale přece jen… 

pták

Možná si myslíte, že byste určitě měli narazit na soba. To se vám možná stane, ale ne někde v lese. Odtamtud již dávno vymizeli, a proto je můžete vidět jen jako domestikovaná zvířata.  

Co ovšem můžete vidět volně v přírodě a za čím se musíte odvážit trochu dále je tuleň kroužkovaný (Pusa hispida). Trochu dále je o tom, že on jde zde vidět jen u jezera Samiaa. To je poměrně velká vodní plocha a najdete je mezi většími městy Lappeeranta, Mikkeli a Seppälänmäki. Na východ se moc nedávejte, jsou tam hranice s Ruskem a mohli by vás tam lehce odprásknout.  

Ještě se musím vrátit k ptákům, protože jsem opomenul orla mořského a finského národního ptáka, což je labuť. Takže jak jste si přečetli, je tu pár vzácností a pokud na ně nenatrefíte, nezoufejte. Nežijí zde jen zvířata z článku, ale spousta jiných. Váš zážitek bude stejný, pokud se rádi touláte po lesích jen tak, bez nějakého určitého cíle.