Finance · 3. 5. 2023

Proč existuje pouze nebankovní americká hypotéka

Mezi mnoha nejrůznějšími typy hypoték si své jméno dobývá i nebankovní americká hypotéka. Ta je původem z USA a jak již název napovídá, je poskytována výhradně nebankovními subjekty. To však může vést k určitému zmatení.

Je totiž pravdou, že lidé mají i dnes vyšší důvěru v banky než v nebankovní finanční společnosti. Mají pocit, že právě banka jim dá mnohem lepší podmínky a hlavně je důvěryhodnější a spolehlivější. I proto mohou zájemci o americkou hypotéku s překvapením zjistit, že ji žádná z našich bank nenabízí.

zvyšování hypotéčních úroků

Důvod, proč tomu tak je, není těžké odhadnout. Již samotná povaha americké hypotéky není slučitelná s podmínkami, které musí banky podle zákona splňovat. Proto ji ani nemohou nabízet, pokud nechtějí porušovat zákon a vystavit se tak velkým postihům ze strany státu.

Tím hlavním problémem je fakt, že zde se majitelem domu stává nikoliv dlužník, nýbrž poskytovatel, tedy alespoň do plného splacení dluhu. Je to v podstatě jakási záruka toho, že poskytovatel o své peníze nepřijde ani v případě, že dlužník nebude platit a nebude mít ani žádný majetek, který by bylo možné zabavit v exekuci.

podpis hypoteční smlouvy

Právě tento postup je však neslučitelný s pravidly, která musí dodržovat každá banka operující na našem území. Proto tyto mají v nabídce pouze tradiční typy hypoték, které však pro dlužníka nepředstavují takové riziko – neboť u amerického typu mu v případě neplacení bez nadsázky hrozí, že přijde o střechu nad hlavou.

Samozřejmě, nebankovní společnosti nevzbuzují, jak již bylo řečeno, takovou důvěru. Avšak je pravdou, že jen malá část z nich má vyloženě barbarské praktiky. U naprosté většiny z nich, pokud budete v pořádku splácet, se nemáte čeho obávat a celé jednání se vší pravděpodobností proběhne bez jakýchkoliv problémů.

Přesto se v každém případě vyplatí si potenciálního poskytovatele vždy pečlivě prověřit, než se pro něj rozhodneme. Přeci jen, nejde tu o malé peníze.