Společnosti · 15. 3. 2024

Když je potřeba něco zbourat, zavolejte si na to raději odborníky


Bourací práce v Praze, anebo prováděné i v jiných městech, by měly být vždy v režii odborníků. Teď vás možná napadá, že to přeháníme, protože přece stačí uchopit do ruky velkou palici, majzlík, a jde se na věc – co je na bourání složitého, prostě do toho jen uhodíte, a je to! Teorie se ale v tomto případě významně liší od praxe, a mohli bychom si tu naznačit, co by se mohlo přihodit, kdybyste to kladivo do ruky opravdu vzali.

demolice domu

Zřícení konstrukce v neočekávaný okamžik – když si na posouzení bezpečnosti stavby pozvete odborníka – statika, provede sondáž a na základě vyhodnocení těchto průzkumů vám dá jasně najevo, zda je dům stále vhodný k užívání. Jestliže jde však o objekt určený k demolici, žádný statik nedokáže odhadnout, jak se bude chovat v průběhu času, a to zejména v situaci, kdy do něj praštíte tím kladivem. Samozřejmě, že bourací práce nejsou jen o úderech kladivem, mnohdy se tu nasazuje těžká technika a postupy, jimiž zrovna amatéři nedisponují, ale podstatné je vědět, že se dům může samovolně kdykoli zřítit. A dle velikosti stavby a rozsahu použitého stavebního materiálu to může být i takové zborcení, které připomíná válečné bombardování. Není to legrace a můžete tu přijít k smrtelnému úrazu nejen vy, ale mnoho jiných lidí.

bourací práce

Poškození cizí věci – když si zbouráte sami na zahradě starý slepičí kurník, sestavený ze dřeva, pravděpodobně to proběhne hladce, ale bourat dům, který se nachází nedaleko sousedních staveb, již může přinést nepříjemné komplikace. Například ve chvíli, kdy se zřítí nosná zeď, propadne strop, a kdy se střecha i s krovy sesune na bok a zasáhne například rodinný dům v sousedství. Vyčíslení škody pak půjde do milionů korun, a vám to pak přinese soudní proces, zadlužení až do smrti, a možná i psychické zhroucení a návštěvu psychiatra. Neriskujte nikdy s demoličními pracemi svépomocí, pokud se nedaleko bouraného objektu nachází sousední parcela. Může vás to vyjít pak pěkně draho.