Nákupy · 27. 3. 2023

Jak by měla vypadat látka pro děti v obchodu s textiliemi

Výroba textilií se v zásadě dělí do dvou základních skupin. Tou první jsou oblečení, ložní prádlo a další výrobky textilního průmyslu pro dospělé, do druhé kategorie řadíme veškerý sortiment pro děti. Že se produkty liší jak velikostmi, tak i praktickým využitím, je celkem jasné, a tak se nyní zaměříme spíše na kritéria, která by měla být v hledáčku zájmu každého, kdo nakupuje dětské látky.

maminka s holčičkou

Zdravotní nezávadnost – na prvním místě by měla být vždy způsobilost po zdravotní stránce. Organismus dospělého člověka totiž snese mnohem větší zátěž u některých toxických látek, v porovnání s tím dětským, který se stále vyvíjí, a kde každá anomálie může způsobit i změny v DNA a rozvoj nádorového bujení. Děti jsou zkrátka mnohem citlivější a vnímavější na každou „špatnost“.

Barviva – u některých barviv látek se stává, že jsou zdravotně nepřijatelné, proto se musí velmi pečlivě kontrolovat toto kritérium zejména u dětského oblečení, ložního prádla, zavinovaček, plen a podobných výrobků.

spící holčička

Hebkost – dětská pokožka je citlivá nejen na barviva, pesticidy, rezidua herbicidů a podobných jedů, ale i na nevhodné zpracování samotné látky. Mělo by platit, že dětem bychom měli dopřát to nejměkčí a nejvíce hebké, což naštěstí mnoho výrobců i prodejců dobře ví. Když dětem dáme to nejkvalitnější, co svět textilního odvětví nabízí, odmění se nám to i v jejich pozornosti a psychické pohodě.

Barevnost – nezapomínejte, že děti jsou velmi vnímavé na barvy, a zahrneme-li je šedou a černou, bude jim to přinášet deprese a další duševní problémy. Děti jsou mnohem více fixované na pastelové barvičky v celém duhovém spektru, a kde jinde by je měly mít, když ne v jejich bezprostřední blízkosti, tedy v první řadě u hraček a oblečení?

Dětské motivy – všimli jste si, jak se mnoho hraček, i pro ty nejmenší děti, orientuje na pravěké ještěry? Byly to krvelačné obludy, a jedinou výjimkou byl snad mezi nimi býložravý Brontosaurus. Nevnášejme do dětského světa násilí a pravěká monstra, raději jim nabízejme to, co je rozveselí a podpoří jejich radostnou mysl. Na dětských látkách to tedy mohou být například motivy květin, motýlů, koťátek, kuřátek, kachniček, králíčků, morčátek a dalších hezkých a milých zvířátek.