Lifestyle · 24. 2. 2023

Ruby čokoláda: nová růžová cukrovinka

Růžové kakaové boby

Na úvod je nutné říci, že ruby čokoláda byla ve vývoji od roku 2004 a až v roce 2017 se ukázala světu na veletrhu v Šanghaji. Jediným výrobcem a dovozcem je společnost Barry Callebaut. Ta si postup výroby bedlivě střeží jako výrobní tajemství. Jediné, co spotřebitelům prozradila je to, že se k výrobě používá kyselina citronová. Do čokolády se tak nepřidávají žádná barviva ani aromata. 

Firma Barry Callebaut usiluje o to, aby byla ruby čokoláda uznána a oficiálně zařazena jako nový, čtvrtý druh čokolády. Další tři jistě znáte, jsou to: hořká, mléčná a bílá. 

A kde vlastně rostou růžové kakaové boby? Sběr probíhá v Ekvádoru, Brazílii a na Pobřeží Slonoviny.

ovoce

Jak ruby čokoláda chutná?

Možná vás zajímá, jak ruby čokoláda chutná. Ta vyniká především svou smetanovou chutí (často přirovnávaná k bílé čokoládě) s lehkými ovocnými tóny lesního (kyselejšího) ovoce. Někdo v ní může cítit i chuť vanilky, jahod nebo malin.

Jak si na ruby čokoládě pochutnat?

Ruby čokoláda je kvůli náročnějšímu zpracování o něco dražší, než ostatní druhy čokolád. Ale za vyzkoušení rozhodně stojí. Použít ji můžete při přípravě krémů na dorty nebo sladké zákusky (dodá přirozeně růžovou barvu) nebo ji spárovat s neobvyklými chutěmi. Hodí se například i ke kozímu sýru jako dobré zobání k televizi nebo na oslavě.

oslava

Proč někdo pochybuje, že je ruby čokoláda nový čtvrtý druh?

Ihned po představení růžové čokolády se vyrojily skeptické hlasy. Jde o to, že přirozeně narůžovělé jsou uvnitř všechny surové kakaové boby. Takže možná jen firma Callebaut přišla na to, jak tuto barvu zakonzervovat. To se mohlo podařit i za pomoci kyseliny citronové, která zároveň i zvýraznila kyselou ovocnou chuť. 

Ovšem nic to nemění na faktu, že růžová čokoláda je chuťově zajímavá a fotogenická. Koupit ji můžete v podobě klasické tabulky nebo malých čoček.