Vzdělání · 2. 11. 2022

Moje škola

Je opravdu hodně lidí, kteří si dávají nejvíce záležet na tom, aby měli kvalitní vzdělání. Ukažte mi nějakého člověka, které mu bylo úplně jedno, jaké má vzdělání. A já se řadím k těm lidem, kteří si přejí, by měli opravdu kvalitní vzdělání. Jenomže jak už to, tak bývá, ne vždy se všechno člověku splní tak, jak by si sám přál. My jsme bohužel jako rodina neměli moc peněz. A když jsme měli nějaké peníze navíc, tak se samozřejmě schovaly, kdyby třeba potom byla nouze a peníze by se nám potom v případě nouze samozřejmě více hodily. Takže u nás absolutně nepřipadalo v úvahu, že by se šetřily peníze dětem na vzdělání anebo tak podobně.

Učíte se?

Třeba my jsme ani jako děti nebyly nikdy na žádném dětském táboře anebo na nějakém velkém výletě, dokonce jsem nebyla ani na lyžařském výcviku, protože na to nebyly vůbec žádné peníze. I když jsem nebyla zvyklá na to, že u nás v rodině se mluvilo o vzdělání i důležitosti vzdělání, tak jsem si řekla, že já bych sama chtěla být opravdu hodně vzdělaná. Řekla jsem si, že jakmile mi třeba bude osmnáct let, že půjdu někam pracovat, abych si vydělala některé peníze navíc, abych potom také mohla ještě dálkově studovat. A jak jsem řekla, tak jsem také udělala. Sice jsem začala maturitu dodělávat až v jednadvaceti letech, ale potom když jsem ještě udělala maturitu, rozhodla jsem se, že ještě půjdu studovat vysokou školu.

Ráda se učím.

A věřte mi nebo ne, ale vyplatilo se mi to. Jsem opravdu nadšená, že vzdělání a investice do vzdělání se mi podařilo úplně levou zadní. Také mám možná štěstí v tom, že se hodně moc ráda učím a také si zapamatuji opravdu hodně věcí, takže pro mě nebyl vůbec žádný problém, abych se naučila něco nazpaměť do školy. Dokonce umím také hovořit třemi cizími jazyky. A to anglicky a také francouzsky a také německy. Musím uznat, že práce takhle mě baví a víte, co ze mě nakonec je? Je ze mě paní učitelka na prvním stupni základní školy. Opravdu lepší práci jsem si vybrat nemohla, protože mě opravdu hodně práce ve škole baví. Myslím si, že je opravdu hodně lidí, kteří by se chtěli vzdělávat, ale nemají na to peníze.